Søg
1. august 2010 ..:: Automatiseringsprisen » Vinder 2007 ::.. Registrering/Nyt medlemskab  Log ind
 DIRA Nyt nr. 2, 2010

 Mission

DIRA's overordnede mål er at bidrage til at forbedre danske virksomheders konkurrenceevne på de internationale markeder gennem indførelse af robotteknologi og hertil relateret automatisering. DIRA er i dag et samlende forum for indsamling af viden og erfaringer med robotter og relateret automatisering nationalt som internationalt.

 Automatiseringsprisen 2007

Automatiseringsprisen 2007 tilfalder Grundfos A/S
Modtager af prisen er koncerndirektør Lars Aagaard

Dansk Robot Forening har i dag tildelt Grundfos A/S automatiseringsprisen 2007. Prisen blev overrakt af Dansk Robot Forenings formand, Leif Dalum ved åbningen af HI Industri messe i Herning.

Juryens motivation for pristildelingen er, at Grundfos A/S gennem vedvarende fokusering på ledelse og opbygning af viden om produktionsteknologi har skabt en stor konkurrencefordel for Grundfos. Siden starten af 90’erne har Grundfos taget et langt sejt træk inden for innovation i produkt- og teknologiudvikling. Der er løbende indført omfattende robotteknologi i produktionen, kombineret med en balanceret globalisering af produktionen. Dette har givet selskabet en formidabel vækst i omsætning og indtjening.

Gennem en bevidst automatiseringsstrategi har Grundfos skabt konkurrencedygtig produktion i Danmark. Det danske produktionsselskab kan ikke blot producere effektivt, men udgør tillige en ”rugekasse” for udvikling af ny teknologi til både produkter og produktion. Med denne organisering er produktudviklingen ganske effektiv, idet der med den omfattende nære viden om produktion kan skabes innovative, træfsikreprodukter designet til gennemgribende rationel produktion. Det danske produktionsselskab udvikler endvidere helt nye produktionsformer og masser af dygtigere medarbejdere.

Det anerkendes endvidere, at Grundfos gennem en proaktiv indsats har begrænset personbelastningen i produktionen. Robotterne har i stor udstrækning overtaget ensidigt gentaget arbejde, tunge løft samt mange svejseoperationer. Da Grundfos er i betydelig afsætningsmæssig vækst, har man ikke nedlagt arbejdspladser som følge af investeringerne i produktionsudstyr med robotter.

Grundfos har i mange af de situationer, hvor der er sat robotter ind samtidig, som forudset, nået et kvalitetsmæssigt løft i produkterne, fordi robotterne udfører arbejdsopgaverne meget ensartet fra gang til gang. Grundfos har foreløbig investeret i 170 avancerede produktionsceller med robotter på de danske fabrikker i Bjerringbro, Aalestrup og Langå, og der er opnået pay-back tider fra 3 måneder til 2 år. For at nå den høje vækst og for at fremtidssikre koncernen, har Grundfos de seneste år investeret 750 mio. kr. i forskning og udvikling om året

Modtager af prisen er Lars Aagaard, administrerende direktør for Grundfos A/S – koncernens danske produktionsselskab, der endvidere i august 2007 er udnævnt til koncerndirektør i Grundfos Management A/S.

Lars Aagaard modtager prisen, fordi han har en meget stor andel i fastlæggelse af Grundfos strategi, implementering af denne og de flotte resultater det har skabt. Lars Aagaard har de seneste fire år været øverste chef for mere end 4.000 medarbejdere, hvor det er lykkedes at skabe markante resultater gennem optimering af tværgående processer, dygtig medarbejderinvolvering og inddragelse af kompetencer hos leverandører. Produktivitetsstigningen over disse fire år har været 30 %. Den løbende produktivitetsstigning der nås hos Grundfos er forbilledlig.

 

AUTOMATISERINGSPRISENS JURY BESTÅR AF:

  • Professor Mogens Myrup Andreasen, formand, Danmarks Tekniske Universitet

  • Knud L. Sant , bestyrelsesformand i Valcon A/S

  • Adm. direktør Ole Lund Andersen, Tvis/Modulia A/S

  • Direktør Johan Peter Paludan, Instituttet for Fremtidsforskning

  • Chefredaktør Henrik Fougt, Jern- og Maskinindustrien

DANSK ROBOT FORENING´s formand Leif Dalum udtaler: ” Grundfos har en fantastisk evne til at se nye muligheder i produktionen, realisere disse med succes og dermed skabe store konkurrencefordele for Grundfos. Jeg oplever at Grundfos i mange sammenhænge er forgangseksempel for mange virksomheder i Danmark som inspirerer andre virksomheder med løntunge processer til at automatisere med højteknologisk produktionsudstyr. Det er en fantastisk produktivitet Grundfos har nået og lønandelen i mange produktions afsnit er bemærkelsesværdig lav”.


Pressemateriale

4. september 2007 kl. 9.00

[Grundfos_Lars_Aagaard.jpg]

[Gra2995_robot.jpg]

[Diplom 2007 i PDF]

[Automatiseringsprisen_2007_tilfalder_Grundfos.doc]

4. september 2007 kl. 11.00

[Pressemeddelelse_vedr_Automatiseringsprisen 2007.doc]

[Lars_Aagaard-Leif_Dalum_medium_compres.jpg]

[Lars_Aagaard-Leif_Dalum_medium_compres_2.jpg]

[Lars_Aagaard_medium_compres.jpg]

[Leif_Dalum_medium_compres.jpg]

 

Udskriv  
 Nyheder

15-07-2010 Nominerede til Automatiseringsprisen 2010
Læs mere [>]

01-07-2010 DIRA event kalender opdateret
Se event kalender her >>

08-04-2010 DIRA generalforsamling 2010
DIRA's generalforsamling blev afholdt hos Højbjerg Maskinfabrik 3.marts 2010. Klik her for at se årsberetningen.

21-01-2010 DIRA og Robocluster
Dansk Robot Forenings bestyrelse har overdraget sekretariats funktionen for DIRA til innovationsnetværket RoboCluster.

01-09-2009 Automatiseringsprisen 2009
Dansk Robot Forening har tildelt Højbjerg Maskinfabrik A/S automatiseringsprisen 2009. Modtageren af prisen er Jakob Kjærsgaard, der er leder af produktionsteknisk afdeling. Læs mere [>]

18-03-09 DIRA bestyrelse 2009
Efter generalforsamlingen 2009 har DIRA's bestyrelse konstitueret sig, klik her for at se præsentation af medlemmerne.

03-03-09 Robotter vinder frem i krisen
Helt nye tal fra Dansk Robot Forening, DIRA, viser, at robotbestanden i Danmark voksede med 12 pct. i 2008.
 
Klik her for at se artiklen.

24-02-09 DIRA generalforsamling 2009 
DIRA's generalforsamling blev afholdt hos Haldor Topsøe Katalysatorfabrik AS, Linderupvej 2, 3600 Frederikssund. Klik her for at se årsberetningen.

09-10-08 Nordic Conference on Robotics 2008
Scandinavian Technical Fair blev afholdt 21-24 oktober. Læs mere [PDF] eller kig ind på www.tekniskamassan.se

Syndikér  
 DIRA Profil

Bliv medlem af Dansk Robot Forening DIRA

Deltag i videnformidling, virksomhedsbesøg, erfagrupper, konferencer, internationalt samarbejde og få DIRA nyt 4 gange årligt med artikler om robotteknologi og automatisering. 

Klik her ...

Udskriv  
Copyright DIRA 2010   Vilkår for anvendelse  Om beskyttelse af private oplysninger