DIRA Arrangement
1. DEL Robotsikkerhed: Få styr på det juridiske
1. DEL Robotsikkerhed: Få styr på det juridiske
Arrangeret af DIRAOnline arrangement,
28/04/2021 09:30 - 28/04/2021 10:30
Robotsikkerhed – en indkøring i din robots sikkerhed!
Du kan nu deltage i en en trilogi af online arrangementer, som arrangeres af DIRA og det EU-støttet projekt COVR - safe around robots. Konferencerne sætter fokus på robotsikkerhed. De kan gøre den mest erfarne til nybegynderen klogere på robotsikkerhed.
1. DEL - Robotsikkerhed: Få styr på det juridiske
Den 28. april 2021 klokken 9.30-10.30
Til det første arrangement i trilogien sættes der fokus på det juridiske ved robotsikkerhed. Her vil der både være et fagligt oplæg, der sætter dig godt ind i juraen omkring sikkerheden, og et oplæg fra en virksomhed.
Blandt andet vil Léonard Van Rompaey, Research Consultant hos advokatfirmaet CO:PLAY, som i samarbejde med Teknologisk Institut arbejder på at udvikle handlingsrettet forskning, således at man kan rådgive klienter i brugen eller produktionen af AI-baseret systemer eller avanceret robotteknologi . Léonard har undervist i AI og lovgivning inden for robotter på forskellige universiteter. Han har været med-redaktør på en særudgave af Journal of International Humanitarian Legal Studies omkring AI og krigsførelse. Han har vundet flere akademiske priser for hans artikler om AI i krigsførelse og én for de juridiske problemstilling for robotteknologi i Danmark.
Oplægsholder: Léonard Van Rompaey, Research Consultant hos advokatfirmaet CO:PLAY
Mere information følger.
Arrangementet er åbent for alle. Ønsker du at deltage, men er ikke medlem af DIRA, så skriv til netværkskoordinator Kathrine Viskum på info@dira.dk.
Du kan tilmelde dig de to andre arrangementer her:
2. Del: Robotsikkerhed - Eksempler fra industrien afholdes d. 19. maj
3. Del: Robotsikkerhed - AI og fremtidens teknologier afholdes d. 16. juni