Hjemmesiden bruger cookies. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere om cookiesOK
Velkommen til DIRA Roadshow hos DAMRC Teknologicenter i Herning

Velkommen til DIRA Roadshow hos DAMRC Teknologicenter i Herning

29. september 2016

VELKOMMEN TIL DIRA ROADSHOW i DAMRC Teknologicenter - Herning!

23. november 2016, kl. 10-17 - DAMRC Teknologicenter, Sandagervej 10, 7400 Herning

Tilmeld dig som besøgende her!

Automatisering er ikke længere kun til store seriestørrelser. Simple automatiseringsløsninger kan relativt nemt implementeres, uden det kræver massive investeringer. Det kan øge produktiviteten og være rentabelt, helt ned til enkeltstyksproduktion.

I disse år, opdager flere og flere virksomheder, fordelene ved at have produktionen helt tæt på, hvor robotterne hjælper med at gøre det rentabelt. Derfor er indsourcing eller "Re-shoreing", som det også hedder, trenden i den danske produktionsindustri. Robotter skaber ganske enkelt, helt nye jobs i Danmark.

Læs også: DIRA Automatiseringsprisen 2016 går til Welltec!

Du kan se mange af de nye og spændende muligheder i praksis på DIRA Roadshow. Tag et par timer ud af kalenderen, og besøg os. Det er gratis, alle er velkomne!

 Dørene åbnes kl 10:00.

Åbningstale
Dorte Martinsen, CEO i BM Silo åbner DIRA Roadshow og fortæller bl.a. om hvordan virksomheden, holder sig konkurrencedygtig bl.a. gennem højt-automatiseret produktionsanlæg, og dermed sikre at produktionen aldrig forlader Danmark.

 

Parkerings muligheder
Fri parkering!

 

Udstillere
DIRA Roadshow udstillerliste


DIRA Roadshow besøger byerne
Taastrup - 21. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos Teknologisk institut
Aalborg - 22. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos Nordkraft
Herning - 23. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos DAMRC Teknologicenter
Aabenraa - 24. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos EUC Syd
Odense - 25. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos Teknologisk institut - Robotteknologi 

 

DIRA Roadshow er et åbent hus arrangement og gratis at besøge!
DIRA opfordrer alle interesserede til at tilmelde sig, da der er begrænset plads:

Tilmeld dig som besøgende her!

Vi trækker lod om et medlemskab af DIRA i 12 måneder.
PDF-invitation findes i bunden af denne nyhed.


DIRA ser frem til at byde alle virksomheder og andre interesserede velkommen på DIRA Roadshow 2016.


Partnere:

DAMRC Teknologicenter: http://www.damrc.dk/

Væksthus Midtjylland: http://startvaekst.dk/vhmidtjylland.dk/

Global Entrepreneurship Week; http://gew.dk/

European Robotics Week: https://eu-robotics.net/robotics_week/

Plastindustrien: www.plast.dk

Arbejdsgiverne: http://www.arbejdsgiverne.dk/

Industrisamarbejdet - En del af DI: http://isa.di.dk/Pages/Forside.aspx

SESAM-World: http://sesam-world.com/

Ingeniørforeningen IDA: http://ida.dk/

Innovationsnetværket RoboCluster: http://www.robocluster.dk/

MADE: http://www.made.dk/

Erhvervsrådet Herning & Ikast - Brande: http://bit.ly/2fvpIdA  

Danmarks Tekniske Museum: http://tekniskmuseum.dk/  

Dansk Metal: https://www.danskmetal.dk/

Danmarks Industrimuseum: http://www.industrimuseet.dk/

 

Tak til:

Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd: www.erhvervscentret.dk

Erhverv Skanderborg: www.erhvervskanderborg.dk

ProVarde: http://provarde.dk/

Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter: www.skiveet.dk

Thy Erhvervsforum; www.thyef.dk

VIBORGegnens Erhvervsråd: www.ver.dk 

Erhverv Aarhus: www.erhvervaarhus.dk

Business Park Struer: http://businessparkstruer.dk/

Business Horsens: www.businesshorsens.dk

Udvikling Odder: http://erhverv.odder.dk/

Hedensted Erhverv: http://www.hedenstederhverv.dk/

StartVækst Lemvig: www.startvækst-lemvig.dk

BM Silo: www.bmsilo.com

Erhverv Silkeborg: http://www.erhvervsilkeborg.dk/

Trekantomraadet: http://www.trekantomraadet.dk/

Holstebro Kommune: www.holstebro.dk

Startvækst Holstebro: http://www.startvaekst-holstebro.dk/

Djurslands Erhvervsråd: http://www.djurslandserhvervsraad.dk/

Startvækst Struer: http://www.startvaekst-struer.dk/