Hjemmesiden bruger cookies. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere om cookiesOK
Velkommen til DIRA Roadshow på Teknologisk Institut Robotteknologi - Odense

Velkommen til DIRA Roadshow på Teknologisk Institut Robotteknologi - Odense

29. september 2016

VELKOMMEN TIL DIRA ROADSHOW i Teknologisk institut - Odense!

25. november 2016, kl. 09:30-17 - Teknologisk Institut – Robotteknologi (SDSI), Forskerparken 10G, 5230 Odense M

Tilmeld dig som besøgende her!

Automatisering er ikke længere kun til store seriestørrelser. Simple automatiseringsløsninger kan relativt nemt implementeres, uden det kræver massive investeringer. Det kan øge produktiviteten og være rentabelt, helt ned til enkeltstyksproduktion.

I disse år, opdager flere og flere virksomheder, fordelene ved at have produktionen helt tæt på, hvor robotterne hjælper med at gøre det rentabelt. Derfor er indsourcing eller "Re-shoreing", som det også hedder, trenden i den danske produktionsindustri. Robotter skaber ganske enkelt, helt nye jobs i Danmark.

Læs også: DIRA Automatiseringsprisen 2016 går til Welltec!

Du kan se mange af de nye og spændende muligheder i praksis på DIRA Roadshow. Tag et par timer ud af kalenderen, og besøg os. Det er gratis, alle er velkomne!

Hos Teknologisk Institut - Robotteknologi foregår der mange spændende ting. Derfor er det åbent hus ved Teknologisk Institut Robotteknologi Odense i forbindelse med DIRA Roadshow den 25 nov.


Odenses borgmester Anker Boye holder åbningstalen

Dørene åbnes kl 09:30.

Parkerings muligheder
Fri parkering!

Udstillere
DIRA Roadshow udstillerliste


DIRA Roadshow besøger byerne
Taastrup - 21. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos Teknologisk institut
Aalborg - 22. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos Nordkraft
Herning - 23. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos DAMRC Teknologicenter
Aabenraa - 24. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos EUC Syd
Odense - 25. nov Velkommen til DIRA Roadshow hos Teknologisk institut - Robotteknologi 

  

DIRA Roadshow er et åbent hus arrangement og gratis at besøge!
DIRA opfordrer alle interesserede til at tilmelde sig, da der er begrænset plads:

Tilmeld dig som besøgende her!

Vi trækker lod om et medlemskab af DIRA i 12 måneder.
PDF-invitation findes i bunden af denne nyhed.


DIRA ser frem til at byde alle virksomheder og andre interesserede velkommen på DIRA Roadshow 2016.


Partnere:

Teknologisk Institut Robotteknologi: http://www.teknologisk.dk/robotbrag

Væksthus Syddanmark: http://startvaekst.dk/vhsyddanmark.dk

Global Entrepreneurship Week; http://gew.dk/

Thomas Pasfall: http://www.thomaspasfall.dk/

Ztove: http://ztove.com/

European Robotics Week: https://eu-robotics.net/robotics_week/

Plastindustrien: www.plast.dk

Odense Robotics: http://www.odenserobotics.dk/

Udvikling Fyn: http://www.udviklingfyn.dk/

Arbejdsgiverne: http://www.arbejdsgiverne.dk/

Industrisamarbejdet - En del af DI: http://isa.di.dk/Pages/Forside.aspx

SESAM-World: http://sesam-world.com/

Ingeniørforeningen IDA: http://ida.dk/

Innovationsnetværket RoboCluster: http://www.robocluster.dk/

MADE: http://www.made.dk/

Danmarks Tekniske Museum: http://tekniskmuseum.dk/

Dansk Metal: https://www.danskmetal.dk/

Danmarks Industrimuseum: http://www.industrimuseet.dk/

 


Tak til:

Odense Kommune: www.odense.dk

WelfareTec: http://www.welfaretech.dk

Nordfyns Erhverv. og Turisme: http://www.neet.dk/

Udvikling Vejen: http://www.udviklingvejen.dk/

Turist- og Erhvervsforeningen Langeland: http://www.langeland.dk/langeland/turist-og-erhvervsforeningen-langeland

Faaborg-Midtfyn Kommune: www.fmk.dk

Business Fredericia: http://businessfredericia.dk/

Trekantomraadet: http://www.trekantomraadet.dk/

Visit Kerteminde: http://www.visitkerteminde.dk/

Udvikling Assens: http://www.udviklingassens.dk/

UAS Denmark: https://www.uasdenmark.dk/